auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Spyker 7 HP, 1912

Spyker 7 HP, Holandsko 1912

Dvoudveřový dvoumístný roadster, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový dvouválec (R2), rozvod SV, objem 1106 cm³, dva ventily/válec, karburátor, bez přeplňování, výkon 5,0 kW (7,0 k), mechanická třístupňová převodovka, maximální rychlost 50 km/h. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

Dvoumístný model Spyker 7 HP zůstal pouze prototypem. Vedení firmy neschválilo tento malý vůz do výroby a Spyker i nadále vyráběl pouze větší a luxusnější modely.
Popis v Louwman muzeu uváděl: Spyker 7HP Two-Seater
V holandském dětském komiksu "Příběhy kocoura Toma" se Sir Oliver B. Bumble (holandsky Ollie B. Bommel) a jeho dobrý přítel Tom Puss (Tom Poes) prohánějí v autě, které bylo inspirováno tímto Spykerem. Nizozemský spisovatel a kreslíř Marten Toonder použil tento červený dvoumístný vůz jako předlohu pro vozidlo svých slavných postav.
Ve skutečnosti byl tento Spyker prototypem, postaveným těsně před první světovou válkou, aby uspokojil poptávku po menších a úspornějších automobilech. Je to dvouválec o výkonu 7 koní, který navrhl belgický inženýr Joseph Laviolette. Vůz byl vybaven rezervním kolem "Stepney". V případě defektu pneumatiky bylo možno rezervu přišroubovat na kolo s vadnou pneumatikou a s vozem dojet do nejbližšího servisu. Na rezervním kole tohoto Spykeru je namontována nejstarší pneumatika Vredestein, vyrobená v bývalé továrně v holandském Loosduinen.
Bienfait, jeden z ředitelů společnosti Spyker, věřil, že by se mohlo prodat nejméně sto těchto vozů. Zbytek představenstva s tím ale nesouhlasil a projekt se nikdy nedostal dál, než do stadia prototypu, čímž se tento vůz stal unikátem.

Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + RitzSize + archiv Auta5P.

Spyker 7 HP, 1912
Spyker 7 HP, 1912
Spyker 7 HP, 1912
Spyker 7 HP, 1912
Spyker 7 HP, 1912

  © AUTA 5P (auto ID 14712) nahoru