auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Thames 48 HP Motor Stage Coach, 1913

Thames 48 HP Motor Stage Coach, Anglie 1913

Dvoudveřový 26timístný autobus, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový šestiválec (R6), rozvod SV, objem 5000 cm³, dva ventily/válec, karburátor, bez přeplňování, výkon 35 kW (48 koní), mechanická třístupňová převodovka, maximální rychlost 32 km/h. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

Autobus s karosérií připomínající dostavník, uvnitř bylo místo pro devět pasažérů, na střechu se jich mohlo usadit dalších šestnáct.
Popis v Louwman muzeu (na webu měli 47 HP, popiska u vozu udávala 48 HP) uváděl: Thames 48 HP Motor Stage Coach
Motorový vůz, který silně připomíná dostavník, což bylo v tomto případě záměrné. Pětilitrový šestiválcový motor byl umístěn co nejvíce vpředu, aby působil dojmem kočáru, stejně jako malá přední a velká zadní kola. Je to jediný dochovaný příklad z flotily dostavníků s benzínovým motorem, které si objednala společnost Motor Coaches Limited. Vozy byly v té době používány k přepravě lidí na koňské dostihy v Ascotu a Epsomu a zpět, to vše v okruhu 160 km od Londýna. Dovnitř se vejde devět cestujících, na střechu šestnáct.
Autobus postavila společnost The Thames Ironworks, Shipbuilding & Engineering Company Ltd, založená v roce 1857. V polovině devatenáctého století to byla významná loďařská firma. V roce 1902 společnost začala stavět parní vozy a v roce 1906 přidala motorová vozidla. Karoserie tohoto dostavníku byla zkonstruována společností Thrupp & Maberly, ta později vyráběla karosérie pro luxusní vozy jako Rolls-Royce a Mercedes-Benz.

Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + archiv Auta5P.

Thames 48 HP Motor Stage Coach, 1913
Thames 48 HP Motor Stage Coach, 1913
Thames 48 HP Motor Stage Coach, 1913

  © AUTA 5P (auto ID 27619) nahoru