auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Milnes-Daimler 45 HP Double Decker Omnibus, 1904

Milnes-Daimler 45 HP Double Decker Omnibus, Anglie 1904

Vůz bez dveří, 30timístný autobus, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový čtyřválec (R4), rozvod SV, objem 6785 cm³, vrtání 120,0 mm, zdvih 150,0 mm, dva ventily/válec, karburátor, bez přeplňování, výkon 33 kW (45 koní) při 1100 ot/min, mechanická čtyřstupňová převodovka, maximální rychlost 35 km/h. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

Společnost Milnes-Daimler vyráběla od roku 1902 autobusy a nákladní vozy. Její produkce byla ukončena roku 1914 první světovou válkou.
Popis vozidla v Louwman museu uváděl: Milnes-Daimler Double Decker Omnibus
Čtyřválcový motor, výkon 45 koní, max. rychlost 35 km/h.
Nejstarší dosud existující motorový autobus na světě. Pochází z roku 1904 a byl speciálně navržen pro veřejnou dopravu v Londýně. V roce 1904 bylo v Londýně méně než dvacet motorem poháněných dvoupatrových autobusů, o dva roky později jich bylo asi čtyři sta a polovinu z nich vyrobila společnost Milnes-Daimler.
Autobus je nalakován v barvách jedné z nejslavnějších londýnských autobusových společností té doby, Thomas Tilling Ltd. Původně byl dodán firmě Southborough & District Bus Company v Tunbridge Wells, ale společnost byla finančně slabá a musela o několik měsíců později autobus prodat. V roce 1907 byl přestavěn na řetězový pohon. Původně byl výkon motoru přenášen přímo na zadní kola prostřednictvím systému ozubených kol. Ten byl sice vhodnější pro převážení těžkých nákladů, byl ale také velmi hlučný.
Firma Milnes-Daimler vznikla v roce 1902 poté, co německá společnost Daimler převzala anglického výrobce tramvají a nákladních automobilů GF Milnes & Co. Ltd.

Autobus sice svým charakterem neodpovídá automobilové encyklopedii Auta5P, která se specializuje na osobní automobily, když byl ale vystaven ve vstupní hale muzea Louwman jako unikát, tak jsem jej do encyklopedie zařadil.
Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + archiv Auta5P.

Milnes-Daimler 45 HP Double Decker Omnibus, 1904
Milnes-Daimler 45 HP Double Decker Omnibus, 1904

  © AUTA 5P (auto ID 27459) nahoru