Co jsem testoval:
testované auto
Citroën C4 SpaceTourer 1.2 PureTech 130 EAT6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Automuzeum Praga, 2000  

logo muzea
logo muzea

V osadě Zbuzany na jihozápadním okraji Prahy se nacházelo soukromé Automuzeum Praga. Založil jej pan Emil Příhoda, který shromažďoval veterány Praga od roku 1957. Z původní soukromé sbírky vozidel značky Praga, která se několikrát stěhovala, bylo vybudováno v roce 2000 muzeum, které bylo přístupné veřejnosti. Specialitou muzea byl přísný zákaz fotografování vystavených exponátů a průvodce, který vás muzeem provedl, takže se muselo čekat na začátek další prohlídky a některé části expozice si návštěvnící prohlédli trochu rychleji, než by jim vyhovovalo (alespoň tak na mne tehdejší prohlídka v roce 2000 zapůsobila). Kladem byl naopak výklad průvodce, který odpovídal návštěvníkům i na zvídavé otázky. Muzeum bylo vyhodnoceno kulturní komisí UNESCO jako třetí největší značková sbírka na světě.
Fotografie (kromě pohledu na muzeum) pocházejí z reklamního letáku muzea a z internetu (AutoPeriskop.cz). Muzeum jsem navštívil začátkem srpna roku 2000.
Pan Emil Příhoda přepsal museum i celou sbírku na svého syna, ten ale zemřel a jeho manželka muzeum uzavřela jak pro veřejnost, tak pro jeho zakladatele. Od počátku roku 2016 bylo tedy muzeum "z technických důvodů uzavřeno" a později zrušeno.


  AUTA 5P