|
|
Ford Sierra XR4i, 1984
| Manufacturer | Ford |
| Model | Sierra XR4i |
| Year of production | 1984 |
| Start of production | 1983 |
| End of production | 1985 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2792 ccm, 169.6 cu-in |
| Bore | 93.0 mm, 3.661 in |
| Stroke | 68.5 mm, 2.697 in |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
injection, Bosch |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
110 / 150 / 148 at 5700 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
216 / 159 at 3800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2608 mm, 102.7 in |
| Front track | 1452 mm, 57.2 in |
| Rear track | 1468 mm, 57.8 in |
| Length | 4459 mm, 175.6 in |
| Width | 1728 mm, 68 in |
| Height | 1392 mm, 54.8 in |
| Weight | 1175 kg, 2590 lb |
| Maximum speed |
210 km/h, 131 mph |
| 0-100 km/h | 8.4 s |
| Standing km | 30.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Autoshow Praha 2004 |
|
|