|
|
Ford Sierra RS Cosworth, 1986
| Manufacturer | Ford |
| Model | Sierra RS Cosworth |
| Year of production | 1986 |
| Start of production | 1986 |
| End of production | 1988 |
| Body type |
liftback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1993 ccm, 121 cu-in |
| Bore | 90.8 mm, 3.575 in |
| Stroke | 77.0 mm, 3.031 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
injection, Weber-Marelli |
| Aspiration |
turbo, Garrett T3 |
| Max power [kW / PS / hp] |
150 / 204 / 201 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
277 / 204 at 4500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2608 mm, 102.7 in |
| Front track | 1452 mm, 57.2 in |
| Rear track | 1468 mm, 57.8 in |
| Length | 4458 mm, 175.5 in |
| Width | 1727 mm, 68 in |
| Height | 1377 mm, 54.2 in |
| Weight | 1220 kg, 2690 lb |
| Maximum speed |
240 km/h, 149 mph |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| Standing km | 27.3 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Moto Bologna 2024 |
|
|