|
|
Ford Sierra Cosworth, 1988
| Manufacturer | Ford |
| Model | Sierra Cosworth |
| Year of production | 1988 |
| Start of production | 1988 |
| End of production | 1990 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1993 ccm, 121 cu-in |
| Bore | 90.8 mm, 3.575 in |
| Stroke | 77.0 mm, 3.031 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI, Weber-Marelli |
| Aspiration |
turbo, Garrett T03B |
| Max power [kW / PS / hp] |
150 / 204 / 201 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
276 / 204 at 4500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2608 mm, 102.7 in |
| Front track | 1452 mm, 57.2 in |
| Rear track | 1468 mm, 57.8 in |
| Length | 4494 mm, 176.9 in |
| Width | 1698 mm, 66.9 in |
| Height | 1369 mm, 53.9 in |
| Weight | 1250 kg, 2756 lb |
| Maximum speed |
242 km/h, 150 mph |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Most, 1988 |
|
|