|
|
Ford Sierra 2.0i GL, 1991
| Manufacturer | Ford |
| Model | Sierra 2.0i GL |
| Year of production | 1991 |
| Start of production | 1990 |
| End of production | 1992 |
| Body type |
liftback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1998 ccm, 121.4 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 86.0 mm, 3.386 in |
| Compression ratio | 10.3:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
injection, Bosch |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
88 / 120 / 118 at 5500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
171 / 126 at 2500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2608 mm, 102.7 in |
| Front track | 1452 mm, 57.2 in |
| Rear track | 1468 mm, 57.8 in |
| Length | 4458 mm, 175.5 in |
| Width | 1694 mm, 66.7 in |
| Height | 1407 mm, 55.4 in |
| Weight | 1115 kg, 2458 lb |
| Maximum speed |
190 km/h, 118 mph |
| 0-100 km/h | 10.0 s |
| Standing km | 31.3 s |
| Foto: Rudolf Stricker, 2008 |
|
|