|
|
Ford Sierra 1.6, 1988
| Manufacturer | Ford |
| Model | Sierra 1.6 |
| Year of production | 1988 |
| Start of production | 1987 |
| End of production | 1990 |
| Body type |
liftback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1598 ccm, 97.1 cu-in |
| Bore | 81.3 mm, 3.201 in |
| Stroke | 77.0 mm, 3.031 in |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
55 / 75 / 74 at 4900 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
123 / 91 at 2900 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2608 mm, 102.7 in |
| Front track | 1452 mm, 57.2 in |
| Rear track | 1468 mm, 57.8 in |
| Length | 4425 mm, 174.2 in |
| Width | 1694 mm, 66.7 in |
| Height | 1407 mm, 55.4 in |
| Weight | 1045 kg, 2304 lb |
| Maximum speed |
165 km/h, 103 mph |
| 0-100 km/h | 14.2 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|