|
|
Ford Mustang V8 Convertible, 1973
| Manufacturer | Ford |
| Model | Mustang V8 Convertible |
| Year of production | 1973 |
| Start of production | 1973 |
| End of production | 1973 |
| Body type |
cabrio, convertible |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5766 ccm, 350.2 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.9 mm, 3.5 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Motorcraft |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
132 / 179 / 177 at 4000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
385 / 284 at 2000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2769 mm, 109 in |
| Front track | 1562 mm, 61.5 in |
| Rear track | 1549 mm, 61 in |
| Length | 4923 mm, 193.8 in |
| Width | 1882 mm, 74.1 in |
| Height | 1287 mm, 50.7 in |
| Weight | 1620 kg, 3572 lb |
| Maximum speed |
185 km/h, 115 mph |
| 0-100 km/h | 11.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Orbis Real 2003 |
|
|