|
|
Ford Mustang II V8, 1976
| Manufacturer | Ford |
| Model | Mustang II V8 |
| Year of production | 1976 |
| Start of production | 1975 |
| End of production | 1976 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 2+2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4942 ccm, 300.2 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 76.2 mm, 3 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Motorcraft |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
100 / 136 / 134 at 3600 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
335 / 247 at 1800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2443 mm, 96.2 in |
| Front track | 1412 mm, 55.6 in |
| Rear track | 1417 mm, 55.8 in |
| Length | 4445 mm, 175 in |
| Width | 1783 mm, 70.2 in |
| Height | 1262 mm, 49.7 in |
| Weight | 1405 kg, 3098 lb |
| Maximum speed |
170 km/h, 106 mph |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Sraz HV Chomutov 2016 |
|
|