|
|
Ford Mustang II Mach 1 V6, 1974
| Manufacturer | Ford |
| Model | Mustang II Mach 1 V6 |
| Year of production | 1974 |
| Start of production | 1974 |
| End of production | 1974 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 2+2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2798 ccm, 169.9 cu-in |
| Bore | 93.0 mm, 3.661 in |
| Stroke | 68.6 mm, 2.701 in |
| Compression ratio | 8.2:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
82 / 112 / 110 at 4850 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
176 / 130 at 2850 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2443 mm, 96.2 in |
| Front track | 1410 mm, 55.5 in |
| Rear track | 1412 mm, 55.6 in |
| Length | 4445 mm, 175 in |
| Width | 1783 mm, 70.2 in |
| Height | 1255 mm, 49.4 in |
| Weight | 1430 kg, 3153 lb |
| Maximum speed |
170 km/h, 106 mph |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Svìt motorù 11/1974 + archiv Auta5P |
|
|