|
|
Ford Mustang II Ghia 2.3, 1975
| Manufacturer | Ford |
| Model | Mustang II Ghia 2.3 |
| Year of production | 1975 |
| Start of production | 1974 |
| End of production | 1975 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2301 ccm, 139.8 cu-in |
| Bore | 96.0 mm, 3.78 in |
| Stroke | 79.4 mm, 3.126 in |
| Compression ratio | 8.4:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Holley-Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
65 / 88 / 87 at 4600 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
155 / 114 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2443 mm, 96.2 in |
| Front track | 1412 mm, 55.6 in |
| Rear track | 1417 mm, 55.8 in |
| Length | 4445 mm, 175 in |
| Width | 1783 mm, 70.2 in |
| Height | 1270 mm, 50 in |
| Weight | 1270 kg, 2800 lb |
| Maximum speed |
155 km/h, 96 mph |
| 0-100 km/h | 15.0 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|