|
|
Ford LTD Coupe Hardtop 351, 1976
| Manufacturer | Ford |
| Model | LTD Coupe Hardtop 351 |
| Year of production | 1976 |
| Start of production | 1976 |
| End of production | 1976 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5766 ccm, 350.2 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.9 mm, 3.5 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Ford |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
113 / 154 / 152 at 3800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
372 / 274 at 1600 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3073 mm, 121 in |
| Front track | 1628 mm, 64.1 in |
| Rear track | 1633 mm, 64.3 in |
| Length | 5687 mm, 223.9 in |
| Width | 2019 mm, 79.5 in |
| Height | 1364 mm, 53.7 in |
| Weight | 2000 kg, 4409 lb |
| Maximum speed |
170 km/h, 106 mph |
| 0-100 km/h | 14.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Spořická šedesátka 2023 |
|
|