|
|
Ford Kuga 2.0 TDCi, 2008
| Manufacturer | Ford |
| Model | Kuga 2.0 TDCi |
| Year of production | 2008 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
diesel |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1998 ccm, 121.4 cu-in |
| Bore | 85.0 mm, 3.346 in |
| Stroke | 88.0 mm, 3.465 in |
| Compression ratio | 18.3:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
100 / 136 / 134 at 4000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
320 / 236 at 2000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2690 mm, 105.9 in |
| Front track | 1580 mm, 62.2 in |
| Rear track | 1590 mm, 62.6 in |
| Length | 4443 mm, 174.9 in |
| Width | 1842 mm, 72.5 in |
| Height | 1710 mm, 67.3 in |
| Weight | 1615 kg, 3560 lb |
| Maximum speed |
220 km/h, 137 mph |
| 0-100 km/h | 10.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Ford |
|
|