|
|
Ford Gran Torino Hardtop 351 V8, 1972
| Manufacturer | Ford |
| Model | Gran Torino Hardtop 351 V8 |
| Year of production | 1972 |
| Start of production | 1972 |
| End of production | 1972 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5766 ccm, 350.2 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.9 mm, 3.5 in |
| Compression ratio | 8.6:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Holley |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
185 / 252 / 249 at 5400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
405 / 299 at 3800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2896 mm, 114 in |
| Front track | 1595 mm, 62.8 in |
| Rear track | 1598 mm, 62.9 in |
| Length | 5265 mm, 207.3 in |
| Width | 2014 mm, 79.3 in |
| Height | 1320 mm, 52 in |
| Weight | 1770 kg, 3902 lb |
| Maximum speed |
205 km/h, 127 mph |
| 0-100 km/h | 8.8 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Veteran muzeum Nová Bystøice 2016 |
|
|