|
|
Ford Galaxie 500 Racing 427, 1963
| Manufacturer | Ford |
| Model | Galaxie 500 Racing 427 |
| Year of production | 1963 |
| Start of production | 1963 |
| End of production | 1963 |
| Body type |
tudor |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6997 ccm, 425 cu-in |
| Bore | 107.5 mm, 4.232 in |
| Stroke | 96.1 mm, 3.783 in |
| Compression ratio | 11.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 2 x Holley |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
313 / 425 / 419 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
651 / 480 at 3700 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3023 mm, 119 in |
| Front track | 1549 mm, 61 in |
| Rear track | 1524 mm, 60 in |
| Length | 5331 mm, 209.9 in |
| Width | 2029 mm, 79.9 in |
| Height | 1410 mm, 55.5 in |
| Weight | 1800 kg, 3968 lb |
| Maximum speed |
230 km/h, 143 mph |
| 0-100 km/h | 5.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Most Classic 2023 |
|
|