|
|
Ford Focus ST, 2010
| Manufacturer | Ford |
| Model | Focus ST |
| Year of production | 2010 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 5 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2521 ccm, 153.1 cu-in |
| Bore | 83.0 mm, 3.268 in |
| Stroke | 93.2 mm, 3.669 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
166 / 225 / 222 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
320 / 236 at 1600 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2640 mm, 103.9 in |
| Front track | 1535 mm, 60.4 in |
| Rear track | 1531 mm, 60.3 in |
| Length | 4337 mm, 170.7 in |
| Width | 1879 mm, 74 in |
| Height | 1497 mm, 58.9 in |
| Weight | 1390 kg, 3064 lb |
| Maximum speed |
241 km/h, 150 mph |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, AMI Leipzig 2010 |
|
|