|
|
Ford Focus RS, 2010
| Manufacturer | Ford |
| Model | Focus RS |
| Year of production | 2010 |
| Start of production | 2009 |
| End of production | 2011 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 5 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2521 ccm, 153.1 cu-in |
| Bore | 83.0 mm, 3.268 in |
| Stroke | 93.2 mm, 3.669 in |
| Compression ratio | 8.5:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
224 / 305 / 301 at 6500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
440 / 325 at 2300 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2640 mm, 103.9 in |
| Front track | 1586 mm, 62.4 in |
| Rear track | 1587 mm, 62.5 in |
| Length | 4402 mm, 173.3 in |
| Width | 1842 mm, 72.5 in |
| Height | 1497 mm, 58.9 in |
| Weight | 1470 kg, 3241 lb |
| Maximum speed |
263 km/h, 163 mph |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| Standing km | 25.3 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Autoshow Praha 2010 + D.Mitura, Slušovice 2012 |
|
|