|
|
Ford Focus Kombi 1.6, 2011
| Manufacturer | Ford |
| Model | Focus Kombi 1.6 |
| Year of production | 2011 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
combi, wagon, STW |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1596 ccm, 96.9 cu-in |
| Bore | 79.0 mm, 3.11 in |
| Stroke | 81.4 mm, 3.205 in |
| Compression ratio | 11.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
74 / 100 / 99 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
150 / 111 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2640 mm, 103.9 in |
| Front track | 1535 mm, 60.4 in |
| Rear track | 1531 mm, 60.3 in |
| Length | 4468 mm, 175.9 in |
| Width | 1879 mm, 74 in |
| Height | 1503 mm, 59.2 in |
| Weight | 1270 kg, 2800 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | 12.2 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Autosalon Brno 2011 |
|
|