|
|
Ford Focus Electric, 2012
| Manufacturer | Ford |
| Model | Focus Electric |
| Year of production | 2012 |
| Start of production | 2012 |
| End of production | |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
|
| Number of cylinders |
electric |
| Cooling |
|
| Capacity | 0 ccm, 0 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
107 / 145 / 143 |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
230 / 170 |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A1 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2649 mm, 104.3 in |
| Front track | 1537 mm, 60.5 in |
| Rear track | 1514 mm, 59.6 in |
| Length | 4392 mm, 172.9 in |
| Width | 1823 mm, 71.8 in |
| Height | 1478 mm, 58.2 in |
| Weight | 1645 kg, 3627 lb |
| Maximum speed |
135 km/h, 84 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Motor Show Geneva 2012 |
|
|