|
|
Ford Focus Coupé 2.0, 2008
| Manufacturer | Ford |
| Model | Focus Coupé 2.0 |
| Year of production | 2008 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1999 ccm, 121.4 cu-in |
| Bore | 87.5 mm, 3.445 in |
| Stroke | 83.1 mm, 3.272 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
103 / 140 / 138 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
185 / 136 at 4250 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2614 mm, 102.9 in |
| Front track | 1488 mm, 58.6 in |
| Rear track | 1476 mm, 58.1 in |
| Length | 4445 mm, 175 in |
| Width | 1725 mm, 67.9 in |
| Height | 1488 mm, 58.6 in |
| Weight | 1175 kg, 2590 lb |
| Maximum speed |
200 km/h, 124 mph |
| 0-100 km/h | 9.3 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|