|
|
Ford Fairlane Sedan 390 V8, 1968
| Manufacturer | Ford |
| Model | Fairlane Sedan 390 V8 |
| Year of production | 1968 |
| Start of production | 1968 |
| End of production | 1968 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 6 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6384 ccm, 387.7 cu-in |
| Bore | 102.9 mm, 4.051 in |
| Stroke | 96.0 mm, 3.78 in |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Holley |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
198 / 269 / 265 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
529 / 390 at 2600 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2946 mm, 116 in |
| Front track | 1494 mm, 58.8 in |
| Rear track | 1486 mm, 58.5 in |
| Length | 5108 mm, 201.1 in |
| Width | 1892 mm, 74.5 in |
| Height | 1397 mm, 55 in |
| Weight | 1590 kg, 3505 lb |
| Maximum speed |
195 km/h, 121 mph |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Rakousko, 1969 |
|
|