|
|
Ford Edge Sport AWD, 2010
| Manufacturer | Ford |
| Model | Edge Sport AWD |
| Year of production | 2010 |
| Start of production | 2010 |
| End of production | |
| Body type |
SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3726 ccm, 226.3 cu-in |
| Bore | 95.5 mm, 3.76 in |
| Stroke | 86.7 mm, 3.413 in |
| Compression ratio | 10.5:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
227 / 309 / 305 at 6500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
380 / 280 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2824 mm, 111.2 in |
| Front track | 1661 mm, 65.4 in |
| Rear track | 1656 mm, 65.2 in |
| Length | 4679 mm, 184.2 in |
| Width | 1930 mm, 76 in |
| Height | 1702 mm, 67 in |
| Weight | 2010 kg, 4431 lb |
| Maximum speed |
220 km/h, 137 mph |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| Standing km | 28.0 s |
| Foto: David Mitura, Hranice, 2012 |
|
|