|
|
Ford Capri 2.4 Racing, 1970
| Manufacturer | Ford |
| Model | Capri 2.4 Racing |
| Year of production | 1970 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2397 ccm, 145.6 cu-in |
| Bore | 92.0 mm, 3.622 in |
| Stroke | 60.1 mm, 2.366 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
162 / 220 / 217 at 6800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2560 mm, 100.8 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 940 kg, 2072 lb |
| Maximum speed |
230 km/h, 143 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Miroslav Trepeš, Most, 2001 |
|
|