|
|
Ford C-Max Energi, 2013
| Manufacturer | Ford |
| Model | C-Max Energi |
| Year of production | 2013 |
| Start of production | 2013 |
| End of production | |
| Body type |
MPV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1997 ccm, 121.3 cu-in |
| Bore | 87.6 mm, 3.449 in |
| Stroke | 83.1 mm, 3.272 in |
| Compression ratio | 12.3:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
104 / 141 / 139 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
175 / 129 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | 138.0 kW |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | CVT |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2649 mm, 104.3 in |
| Front track | 1537 mm, 60.5 in |
| Rear track | 1534 mm, 60.4 in |
| Length | 4409 mm, 173.6 in |
| Width | 1829 mm, 72 in |
| Height | 1621 mm, 63.8 in |
| Weight | 1770 kg, 3902 lb |
| Maximum speed |
165 km/h, 103 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|