|
|
Ford Bronco DM-1, 1988
| Manufacturer | Ford |
| Model | Bronco DM-1 |
| Year of production | 1988 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
off-road |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2933 ccm, 178.1 cu-in |
| Bore | 93.0 mm, 3.661 in |
| Stroke | 72.0 mm, 2.835 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
107 / 145 / 143 at 5500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2390 mm, 94.1 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4213 mm, 165.9 in |
| Width | 1854 mm, 73 in |
| Height | 1740 mm, 68.5 in |
| Weight | 1600 kg, 3527 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|