|
|
Ford 20 MTS Hardtop, 1968
| Manufacturer | Ford |
| Model | 20 MTS Hardtop |
| Year of production | 1968 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1998 ccm, 121.4 cu-in |
| Bore | 84.0 mm, 3.307 in |
| Stroke | 60.1 mm, 2.366 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
66 / 90 / 89 at 5000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
158 / 117 at 3000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2705 mm, 106.5 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1110 kg, 2447 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | 14.2 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|