|
|
Fiberfab Avenger GT-12, 1967
| Manufacturer | Fiberfab |
| Model | Avenger GT-12 |
| Year of production | 1967 |
| Start of production | 1966 |
| End of production | 1978 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
rear |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
B4 |
| Cooling |
air |
| Capacity | 1582 ccm, 96.1 cu-in |
| Bore | 82.5 mm, 3.248 in |
| Stroke | 74.0 mm, 2.913 in |
| Compression ratio | 8.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 2 x Zenith |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
55 / 75 / 74 at 5200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
123 / 91 at 3600 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2400 mm, 94.5 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4343 mm, 171 in |
| Width | 1854 mm, 73 in |
| Height | 1041 mm, 41 in |
| Weight | 680 kg, 1499 lb |
| Maximum speed |
185 km/h, 115 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Prague Car Festival 2021 |
|
|