|
|
Fiat Zic, 1994
| Manufacturer | Fiat |
| Model | Zic |
| Year of production | 1994 |
| Start of production | 1994 |
| End of production | 1994 |
| Body type |
miniauto |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 2+2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
|
| Number of cylinders |
electric |
| Cooling |
|
| Capacity | 0 ccm, 0 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
21 / 29 / 29 |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
128 / 94 |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A1 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 3240 mm, 127.6 in |
| Width | 1520 mm, 59.8 in |
| Height | |
| Weight | 850 kg, 1874 lb |
| Maximum speed |
100 km/h, 62 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Heritage HUB 2024 + archiv Auta5P |
|
|