|
|
Fiat Panda Aria, 2007
| Manufacturer | Fiat |
| Model | Panda Aria |
| Year of production | 2007 |
| Start of production | 2007 |
| End of production | 2007 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 2 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 875 ccm, 53.1 cu-in |
| Bore | 80.5 mm, 3.169 in |
| Stroke | 86.0 mm, 3.386 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
59 / 80 / 79 at 5500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2299 mm, 90.5 in |
| Front track | 1366 mm, 53.8 in |
| Rear track | 1357 mm, 53.4 in |
| Length | 3538 mm, 139.3 in |
| Width | 1589 mm, 62.6 in |
| Height | 1540 mm, 60.6 in |
| Weight | 850 kg, 1874 lb |
| Maximum speed |
170 km/h, 106 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Heritage HUB 2024 + Fiat |
|
|