|
|
Fiat Ecobasic 3P, 1999
| Manufacturer | Fiat |
| Model | Ecobasic 3P |
| Year of production | 1999 |
| Start of production | 1999 |
| End of production | 2000 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
diesel |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1248 ccm, 75.8 cu-in |
| Bore | 69.6 mm, 2.74 in |
| Stroke | 82.0 mm, 3.228 in |
| Compression ratio | 18.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
45 / 61 / 60 at 3500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
160 / 118 at 1800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 3480 mm, 137 in |
| Width | 1710 mm, 67.3 in |
| Height | 1490 mm, 58.7 in |
| Weight | 750 kg, 1653 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | 13.3 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Museo Auto Torino 2024 + archiv Auta5P |
|
|