|
|
Fiat ESV 2000, 1973
| Manufacturer | Fiat |
| Model | ESV 2000 |
| Year of production | 1973 |
| Start of production | 1973 |
| End of production | 1974 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1290 ccm, 78.3 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 55.5 mm, 2.185 in |
| Compression ratio | 8.9:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
49 / 67 / 66 at 6400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
88 / 65 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2440 mm, 96.1 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4360 mm, 171.7 in |
| Width | 1690 mm, 66.5 in |
| Height | 1410 mm, 55.5 in |
| Weight | 1165 kg, 2568 lb |
| Maximum speed |
145 km/h, 90 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Heritage HUB 2024 |
|
|