|
|
Fiat 242 2.0, 1974
| Manufacturer | Fiat |
| Model | 242 2.0 |
| Year of production | 1974 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
furgon, STW |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 3 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1995 ccm, 121.2 cu-in |
| Bore | 84.0 mm, 3.307 in |
| Stroke | 90.0 mm, 3.543 in |
| Compression ratio | 7.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
50 / 68 / 67 at 4300 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4971 mm, 195.7 in |
| Width | 1990 mm, 78.3 in |
| Height | 2274 mm, 89.5 in |
| Weight | 1660 kg, 3660 lb |
| Maximum speed |
110 km/h, 68 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|