|
|
Ferrari Purosangue, 2025
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | Purosangue |
| Year of production | 2025 |
| Start of production | 2023 |
| End of production | |
| Body type |
SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V12 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6496 ccm, 394.5 cu-in |
| Bore | 94.0 mm, 3.701 in |
| Stroke | 78.0 mm, 3.071 in |
| Compression ratio | 13.6:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
533 / 725 / 715 at 7750 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
716 / 528 at 6250 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A8 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3018 mm, 118.8 in |
| Front track | 1737 mm, 68.4 in |
| Rear track | 1720 mm, 67.7 in |
| Length | 4973 mm, 195.8 in |
| Width | 2028 mm, 79.8 in |
| Height | 1589 mm, 62.6 in |
| Weight | 2170 kg, 4784 lb |
| Maximum speed |
310 km/h, 193 mph |
| 0-100 km/h | 3.3 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Zürich 2025 + A.Migl + Ferrari |
|
|