|
|
Ferrari 375 Mille Miglia, 1953
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | 375 Mille Miglia |
| Year of production | 1953 |
| Start of production | 1953 |
| End of production | 1954 |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V12 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4522 ccm, 274.6 cu-in |
| Bore | 84.0 mm, 3.307 in |
| Stroke | 68.0 mm, 2.677 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 3 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
250 / 340 / 335 at 7000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2600 mm, 102.4 in |
| Front track | 1325 mm, 52.2 in |
| Rear track | 1320 mm, 52 in |
| Length | 4175 mm, 164.4 in |
| Width | |
| Height | 1320 mm, 52 in |
| Weight | 1090 kg, 2403 lb |
| Maximum speed |
280 km/h, 174 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Museo Ferrari 2012 |
|
|