|
|
Ferrari 360 Modena Challenge, 2002
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | 360 Modena Challenge |
| Year of production | 2002 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3586 ccm, 217.8 cu-in |
| Bore | 85.0 mm, 3.346 in |
| Stroke | 79.0 mm, 3.11 in |
| Compression ratio | 11.2:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 5 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
313 / 425 / 419 at 8500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
373 / 275 at 4750 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2600 mm, 102.4 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4477 mm, 176.3 in |
| Width | 1922 mm, 75.7 in |
| Height | 1200 mm, 47.2 in |
| Weight | 1280 kg, 2822 lb |
| Maximum speed |
300 km/h, 186 mph |
| 0-100 km/h | 4.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Stanislav, Most, 2003 |
|
|