|
|
Ferrari 330 P3, 1966
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | 330 P3 |
| Year of production | 1966 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V12 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3967 ccm, 240.9 cu-in |
| Bore | 77.0 mm, 3.031 in |
| Stroke | 71.0 mm, 2.795 in |
| Compression ratio | 11.4:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
309 / 420 / 414 at 8000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2400 mm, 94.5 in |
| Front track | 1462 mm, 57.6 in |
| Rear track | 1431 mm, 56.3 in |
| Length | 4185 mm, 164.8 in |
| Width | 1808 mm, 71.2 in |
| Height | 1000 mm, 39.4 in |
| Weight | 720 kg, 1587 lb |
| Maximum speed |
310 km/h, 193 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Alexandr Kučera |
|
|