|
|
Ferrari 275 GTB, 1965
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | 275 GTB |
| Year of production | 1965 |
| Start of production | 1965 |
| End of production | 1966 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V12 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3286 ccm, 199.6 cu-in |
| Bore | 77.0 mm, 3.031 in |
| Stroke | 58.8 mm, 2.315 in |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 3 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
206 / 280 / 276 at 7600 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
294 / 217 at 5000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2400 mm, 94.5 in |
| Front track | 1377 mm, 54.2 in |
| Rear track | 1393 mm, 54.8 in |
| Length | 4410 mm, 173.6 in |
| Width | 1725 mm, 67.9 in |
| Height | 1245 mm, 49 in |
| Weight | 1100 kg, 2425 lb |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Století motorismu Brno 2001 |
|
|