|
|
Ferrari 12Cilindri Spider, 2024
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | 12Cilindri Spider |
| Year of production | 2024 |
| Start of production | 2024 |
| End of production | |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V12 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6496 ccm, 394.5 cu-in |
| Bore | 94.0 mm, 3.701 in |
| Stroke | 78.0 mm, 3.071 in |
| Compression ratio | 13.5:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
610 / 830 / 819 at 9250 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
678 / 500 at 7250 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A8 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2700 mm, 106.3 in |
| Front track | 1686 mm, 66.4 in |
| Rear track | 1645 mm, 64.8 in |
| Length | 4733 mm, 186.3 in |
| Width | 2176 mm, 85.7 in |
| Height | 1292 mm, 50.9 in |
| Weight | 1620 kg, 3572 lb |
| Maximum speed |
340 km/h, 211 mph |
| 0-100 km/h | 3.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Zürich 2024 + Ferrari |
|
|