|
|
FAW-Volkswagen Jetta 1.6 i 16V Wang, 2003
| Manufacturer | FAW-Volkswagen |
| Model | Jetta 1.6 i 16V Wang |
| Year of production | 2003 |
| Start of production | 2000 |
| End of production | 2004 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1595 ccm, 96.9 cu-in |
| Bore | 81.0 mm, 3.189 in |
| Stroke | 77.4 mm, 3.047 in |
| Compression ratio | 10.5:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
74 / 101 / 100 at 5800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
150 / 111 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2471 mm, 97.3 in |
| Front track | 1429 mm, 56.3 in |
| Rear track | 1422 mm, 56 in |
| Length | 4428 mm, 174.3 in |
| Width | 1674 mm, 65.9 in |
| Height | 1415 mm, 55.7 in |
| Weight | 1060 kg, 2337 lb |
| Maximum speed |
190 km/h, 118 mph |
| 0-100 km/h | 12.0 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|