|
|
Donkervoort D20, 1998
| Manufacturer | Donkervoort |
| Model | D20 |
| Year of production | 1998 |
| Start of production | 1998 |
| End of production | 1998 |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2771 ccm, 168.3 cu-in |
| Bore | 82.5 mm, 3.248 in |
| Stroke | 86.4 mm, 3.402 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 5 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
turbo, 2 x |
| Max power [kW / PS / hp] |
206 / 280 / 276 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2300 mm, 90.6 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 700 kg, 1543 lb |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Donkervoort |
|
|