|
|
Dongfeng U-Tour, 2024
| Manufacturer | Dongfeng |
| Model | U-Tour |
| Year of production | 2024 |
| Start of production | 2022 |
| End of production | |
| Body type |
MPV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 7 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1481 ccm, 90 cu-in |
| Bore | 74.0 mm, 2.913 in |
| Stroke | 86.0 mm, 3.386 in |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
145 / 197 / 194 at 5600 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
285 / 210 at 1500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A7 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2900 mm, 114.2 in |
| Front track | 1590 mm, 62.6 in |
| Rear track | 1595 mm, 62.8 in |
| Length | 4850 mm, 190.9 in |
| Width | 1900 mm, 74.8 in |
| Height | 1715 mm, 67.5 in |
| Weight | 1860 kg, 4101 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | 9.6 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Autosalon Louny 2024 |
|
|