|
|
Dodge RAM 4WD, 1995
| Manufacturer | Dodge |
| Model | RAM 4WD |
| Year of production | 1995 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
pickup |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5899 ccm, 358.3 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 90.9 mm, 3.579 in |
| Compression ratio | 8.9:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
174 / 237 / 234 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
448 / 330 at 3200 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3015 mm, 118.7 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 5184 mm, 204.1 in |
| Width | 2017 mm, 79.4 in |
| Height | 1958 mm, 77.1 in |
| Weight | 2000 kg, 4409 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Motoristické jaro Praha 2002 |
|
|