|
|
Dodge Dart Sedan, 1973
| Manufacturer | Dodge |
| Model | Dart Sedan |
| Year of production | 1973 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 6 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3249 ccm, 197.3 cu-in |
| Bore | 86.4 mm, 3.402 in |
| Stroke | 92.5 mm, 3.642 in |
| Compression ratio | 8.4:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Holley |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
71 / 96 / 95 at 4000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
203 / 150 at 1600 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2820 mm, 111 in |
| Front track | 1500 mm, 59.1 in |
| Rear track | 1410 mm, 55.5 in |
| Length | 5180 mm, 203.9 in |
| Width | 1770 mm, 69.7 in |
| Height | 1390 mm, 54.7 in |
| Weight | 1350 kg, 2976 lb |
| Maximum speed |
150 km/h, 93 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Svìt motorù 1972 |
|
|