|
|
Dodge Charger SRT-8, 2006
| Manufacturer | Dodge |
| Model | Charger SRT-8 |
| Year of production | 2006 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6059 ccm, 368 cu-in |
| Bore | 103.0 mm, 4.055 in |
| Stroke | 90.9 mm, 3.579 in |
| Compression ratio | 10.3:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
316 / 430 / 424 at 6200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
569 / 420 at 4800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3048 mm, 120 in |
| Front track | 1600 mm, 63 in |
| Rear track | 1603 mm, 63.1 in |
| Length | 5083 mm, 200.1 in |
| Width | 1892 mm, 74.5 in |
| Height | 1478 mm, 58.2 in |
| Weight | 1890 kg, 4167 lb |
| Maximum speed |
257 km/h, 160 mph |
| 0-100 km/h | 5.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Jiøí Kalášek, Ostrava, 2007 |
|
|