|
|
Dodge Charger 383, 1966
| Manufacturer | Dodge |
| Model | Charger 383 |
| Year of production | 1966 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 6 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6276 ccm, 381.2 cu-in |
| Bore | 107.9 mm, 4.248 in |
| Stroke | 85.9 mm, 3.382 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
239 / 325 / 321 at 4800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
578 / 426 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2972 mm, 117 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 5170 mm, 203.5 in |
| Width | 1915 mm, 75.4 in |
| Height | 1364 mm, 53.7 in |
| Weight | 1645 kg, 3627 lb |
| Maximum speed |
200 km/h, 124 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|