|
|
Dodge Charger 318, 1968
| Manufacturer | Dodge |
| Model | Charger 318 |
| Year of production | 1968 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5210 ccm, 316.4 cu-in |
| Bore | 99.3 mm, 3.909 in |
| Stroke | 84.1 mm, 3.311 in |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
169 / 230 / 227 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
470 / 347 at 2400 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2970 mm, 116.9 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1570 kg, 3461 lb |
| Maximum speed |
190 km/h, 118 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|