|
|
Dodge Avenger R/T, 2008
| Manufacturer | Dodge |
| Model | Avenger R/T |
| Year of production | 2008 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3518 ccm, 213.7 cu-in |
| Bore | 96.0 mm, 3.78 in |
| Stroke | 81.0 mm, 3.189 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
175 / 238 / 235 at 6400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
315 / 232 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2765 mm, 108.9 in |
| Front track | 1570 mm, 61.8 in |
| Rear track | 1570 mm, 61.8 in |
| Length | 4849 mm, 190.9 in |
| Width | 1824 mm, 71.8 in |
| Height | 1496 mm, 58.9 in |
| Weight | 1620 kg, 3572 lb |
| Maximum speed |
225 km/h, 140 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|