|
|
Dallara F192 BMS Ferrari F1, 1992
| Manufacturer | Dallara |
| Model | F192 BMS Ferrari F1 |
| Year of production | 1992 |
| Start of production | 1992 |
| End of production | 1992 |
| Body type |
monopost |
| Number of doors | 0 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V12 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3499 ccm, 212.5 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 50.2 mm, 1.976 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 5 |
| Fuel system |
injection, Weber-Marelli |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
530 / 720 / 710 at 13800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2960 mm, 116.5 in |
| Front track | 1817 mm, 71.5 in |
| Rear track | 1676 mm, 66 in |
| Length | 4350 mm, 171.3 in |
| Width | 2135 mm, 84.1 in |
| Height | 978 mm, 38.5 in |
| Weight | 505 kg, 1113 lb |
| Maximum speed |
340 km/h, 211 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Moto Bologna 2024+Sinsheim 2016+archiv A5P |
|
|